PAZOL

Historia LEGO

Firma powstała w 1932 w Danii. Założył ją Ole Kirk Christiansen i do dziś właściciele noszą to samo (choć właściwie troszkę zmienione) nazwisko - Kristiansen. Kjeld Kirk Kristiansen jest prawnukiem założyciela - obecnie wiceprezes (najbogatszy człowiek Danii z fortuną, według Forbes, około 6 mld dolarów -w 2012 na 166 miejscu listy).

Nazwa LEGO pochodzi podobno od duńskiego "LEg GOdt", co znaczy "baw się dobrze". Oczywiście "podobno", bo nie znam duńskiego. Właściciel zaczął jej używać dwa lata po rozpoczęciu działalności.

Na początku produkowano zabawki z drewna, później weszły tworzywa sztuczne. Bajecznie kolorowe. Kolory i jakość wykonania elementów LEGO są do dziś przedmiotem dumy firmy. Genialny w swej prostocie klocek, który można połączyć z drugim takim samym zaistniał w 1949 roku. Od początku istnienia mottem firmy było pragnienie uzyskania najwyższej jakości.

"Det bedste er ikke for godt" znaczy podobno "Najlepszy to jeszcze nie dość dobry".
Z dzisiejszą wielkością sprzedaży grupa LEGO plasuje się około trzeciego miejsca na świecie wśród producentów zabawek.
Logo Firmy nie może być pokazane na tej stronie. LEGO bardzo dba o swój wizerunek i nie pozwala na jakiekolwiek użycie swojego znaku bez zgody na piśmie.

Z ciekawostek:

- w tym roku ok. 400 mln osób (dzieci i dorosłych) będzie bawiło się klockami Lego

- produkty Lego są sprzedawane w 130 krajach

- około 40 000 000 000 cegiełek Lego ustawionych w kolumnie sięgnęłoby księżyca

- z produkcją 381 mln opon rocznie Lego plasuje się na PIERWSZYM miejscu wśród producentów opon na swiecie.

- w tym roku (2012) mija 50 lat od wprowadzenia przez Lego pierwszego koła w klocku (można je było wyjmować, oczywiście).


Więcej znajdziesz w tych miejscach: